YAŞAM

Göğüs Estetiğiyle İlgili Merak Ettiğiniz Her şey...

Röportaj: Meltem Acet


Kimileri için büyük, kimileri için ise küçük oluşu ayrı bir dert! Zamanla yer çekiminin etkisine kapılması da cabası. Sorununuz ne olursa olsun, hayalinizdeki göğüslere sahip olmak sizin en doğal hakkınız.... Bu ay Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Sönmez ile berberiz. Sadece meme büyütme değil, meme küçültme ve dikleştirme ile ilgili de konuşuyor ve en doğal sonuçlara nasıl ulaşılır kendisinden dinliyoruz.

İlk olarak meme büyütme ameliyatlarından başlayalım. Meme büyütme ameliyatı nedir?
Günümüzde en sık yapılan estetik operasyonların başında meme büyütme ameliyatı gelir. Memeyi büyütmek için birçok yöntem vardır. En sık kullanılan ve başarısı en yüksek olan silikon meme implantlarıyla yapılan operasyonlardır.
Bu operasyondan önce, özelikle de karar aşamasında, nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Meme büyütme ameliyatı öncesi hastalara silikon protezli yaşamın nasıl olacağı, ilerleyen yıllarda nelere dikkat etmesi gerektiğinin anlatılması gerekmekte. Örneğin rutin mamografi kontrollerinde protez ameliyatı geçirmiş olduklarının bilgisini vermeleri gerekiyor. Hastanın muayenesi sırasında göğüs kafesinin bazı ölçümleri yapılıp, nasıl bir protez kullanılmalı; damla şeklinde mi, yuvarlak mı? Hangi kesi daha uygun olacak; protezi adale altına mı üzerine mi yerleştirmek gerekli? Bunları izah etmek gereklidir.
"Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek mümkün"
Meme büyütmek için protez dışında kullanılan başka yöntemler de var mı?
Meme büyütmek için silikona alternatif en geçerli yöntem yağ enjeksiyonlarıdır. Seçilmiş bazı hasta gruplarında yağ enjeksiyonu ile de çok güzel sonuçlar almak mümkündür. Proteze bir diğer alternatif de hyalüronik asit molekülünü memeye enjekte ederek, memenin büyümesini sağlamaktır.
Vücuda yabancı bir malzeme konmadan, hastanın kendi vücudundan alınan yağın enjekte edilmesi yöntemi kimler için daha uygun?
Yağ enjeksiyonu ile ilgili en büyük problem, yağın alınmasıdır. Meme büyütme ihtiyacında olan kişiler genellikle ince vücut yapısında olduğundan, her iki memeyi de istenilen hacimde büyütecek kadar yağ almak bazen oldukça zordur. Bu yüzden bu uygulamanın yapılacağı hastaların çok dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.
Yağ enjeksiyonlarının kalıcılığı ne kadar?
Yağ enjeksiyonu sonrası hangi teknik kullanılırsa kullanılsın mutlaka bir miktar hacim kaybı olur. Genelde ameliyatın 6. ayından sonra kalan hacim, uzun süreli hacimdir. Verilen yağ hücrelerinden canlılıklarını koruyanlar o bölgede ömür boyu kalır. Herhangi bir kilo alma durumunda, bu yağ hücreleri de büyüyerek hacimde artışa neden olur. Tersi durumda eğer kilo verirseniz bu yağ hücreleri de küçülerek memenizin daha küçük gözükmesine sebep olacaktır. Silikon protezler kilo alsanız da, verseniz de hacimlerini değiştirmez.
"Sanal gerçeklik gözlüğüyle yeni görünümünüzü
deneyimlemek artık mümkün"
Peki ideal bir meme ölçüsü var mı? Silikonun büyüklüğüne nasıl karar veriliyor?
Hastaların en çok sorduğu ve gözlerinde canlandırmakta zorlandığı konu; protezin ne büyüklükte olacağı. 200’lük, 300 lük protez dendiğinde normalde hastanın zihninde hiçbir şey canlanmaz.
Şimdi bilgisayar destekli sistemler sayesinde hastaların 3 boyutlu görüntülemesini yapmak mümkün. Artık farklı büyüklükteki protezlerle, nasıl bir görünüm elde edilebileceğini rahatlıkla planlayabiliyoruz. Hatta bu görünümleri sanal gerçeklik gözlüğüyle hastaya gösterip gerçekçi bir deneyim yaratmak bile mümkün. Böylece hem hastalar hayalini kurdukları göğüs şekli ve büyüklüğünü cerrahlarına daha kolay ifade edebiliyor, hem de ameliyattan önce göğüs dokusu ve göğüs kafesinin belli ölçüleri alınarak nasıl bir protez konması gerektiği ortaya çıkabiliyor.
Silikon diyelim ki operasyona karar verdik... Silikonlar memeye nereden yerleştiriliyor?
Protezler kol altı, meme başı ve meme altından vücuda konabiliyor.
Bir de protezleri n şekli, memeye farklı şekillerde yerleştirme teknikleri var...
Protezi kas altına, kas üstüne ve dual plan olarak farklı yöntemlerle yerleştirmek mümkün. Silikonun yuvarlak mı, damla mı olacağı, memeye nereden ve ne şekilde yerleştirileceği de hastanın beklentileri ve hekimin önerileri doğrultusunda belirleniyor.
"Meme protezlerinin 10 yılda bir değiştirilmesine gerek yok"
Peki operasyon sonrasında vücutta ne kadar iz kalıyor?
Benim meme büyütme ameliyatlarında sıklıkla kullandığım giriş yeri, meme altı kesisidir. Bu tercihimin iki büyük avantajı var. Öncelikle süt kanallarına zarar gelmediği için hastanın emzirme fonksiyonu etkilenmiyor. Diğer avantajı da iyileşme sürecinin daha hızlı olması. Kesiyi memenin alt kıvrımına gizlediğim için, bu yöntemle hastanın kendisinin dahi kesi izini görebilmesi oldukça zordur.
Teknolojinin etkisini her alanda görüyoruz. Kullanılan protezlerde son yıllarda ne gibi gelişmeler oldu?
Son yıllarda protezlerin yapısında da büyük ilerleme kaydedildi. Artık hasta için daha az yan etki oluşturan, meme dokusuna daha çok benzeyen, damla şekilli protezler kullanılmakta.
Silikonları her 10 yılda bir değiştirmek gerekli deniyor. Bu bir şehir efsanesi mi? Silikonların gerçekten belli bir kullanım süresi var mı?
Meme protezleri sorun çıkartmadıkları sürece hastada kalacak şekilde planlanır. Yani 10 sene, 15 sene sonra değiştirilmelerini gerektiren bir kullanım süreleri yoktur. Ancak araya giren gebelikler, kilo alıp verme, yaş alma, doku elastikiyet kaybı meme dokusunu yıllar içinde deforme edebilir. Bu da protezlerin yeniden elden geçirilmelerini gerektirir.
"Büyük meme vücudun ağırlık merkezini değiştirdiğinden sırt ve boyun ağrısına sebep olabilir"
Çok küçük olması da dert... Çok büyük olması da...Göğüslerini küçültmek isteyen hastalarınız da oluyordur eminim...
Evet, kadınlarda meme büyüklüğü bizim toplumumuzda sık görülen bir durum. Üstelik, memelerin normale oranla daha büyük olması, estetik görünümün yanı sıra çok değişik ağrı yakınmalarına da sebep olabiliyor.
Ne gibi ağrılar bunlar?
Büyük memeler vücudun ağırlık merkezini değiştirdiğinden, tüm vücut pozisyonunu etkiler. Bu da bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı olarak kendini gösterebilir. Memelerin aşağı çekmesiyle omuz ağrıları ve sutyenin aşağı çekmesiyle omuzlarda izler olabilir. Yine memelerin karın üst tarafında ciltle temas etmeleri sonucu pişikler, hatta zaman zaman mantar enfeksiyonları görülebilir. Tüm bu fiziksel şikâyetler yanında büyük memeler sosyal olarak da kişiyi rahatsız edebilir.
"Meme küçültme ameliyatlarında
hasta memnuniyeti çok yüksek"
Meme küçültme operasyonlarının çok zor olduğu düşünülüyor ve çoğu kişi bu sıkıntıları uzun süre çekse de operasyona yanaşmıyor...
Meme küçültme ameliyatları hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardandır. Küçülen meme ile sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi yakınmalar ortadan kalkar. Yani bu operasyon öncelikle hastada fiziksel bir rahatlama sağlar. Hastanın bu şikayetlerinden kurtulması, üzerine bir de estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşması, memnuniyet oranlarının da en yüksek seviyelerde olmasını sağlar.
Kimler meme küçültme için en uygun adaylar?
Memelerinin büyük olması nedeniyle yukarıda bahsedilen şikayetleri olan gerek genç gerek ileri yaşlı herkes meme küçültme ameliyatından fayda görebilir. Ayrıca büyük memeler nedeniyle kıyafet seçiminde zorlananlar, psikolojik olarak rahatsız olanlar meme küçültme ameliyatı için adaydır.
Bu operasyonu olmak isteyenleri ameliyat sonrasında neler bekliyor ?
Cerrahiye bağlı şişlikler ve morluklar 3-4 hafta içinde geçer. Memenin yeni şeklinin tam olarak ortaya çıkması 2-3 ayı bulur. Yapılan kesilerin en ince haline gelmesi ise yaklaşık 1 yılda gerçekleşir.
"Sporla göğüs dikleştirmek mümkün değil"
Memesinin boyutundan memnun olan ama şeklinden memnun olmayan kadınlar için meme dikleştirme operasyonlarından da bahsedelim. Bu operasyona en çok kimler ihtiyaç duyuyor?
Vücudun hemen her yerinde görüldüğü gibi memeler de zamana ve yer çekiminin kuvvetine karşı koyamaz, zamanla eski diri görünümlerini kaybeder ve sarkar. Özellikle hamilelik ve emzirme sonrası veya aşırı kilo kayıpları sonrası da sıklıkla memelerde sarkıklıklar oluşur. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme ameliyatı uygun bir seçenek olabilir.
Sporla meme kaslarının güçlendirilmesi ve sarkıklığın giderilmesi mümkün mü ?
Sarkan memenin spor yaparak düzelme imkanı yoktur. Spor yaparak kas dokusunu sıkıştırabilirsiniz, güçlendirebilirsiniz. Ama meme dokusu içinde kas yoktur. Bu nedenle meme dokusu sporla dikleşmez. Bazı kişilerin iddia ettiği gibi iple askı yöntemlerinden de uzun vadeli başarılı bir sonuç elde edildiğini görmedim. Ama sarkan memeyi ameliyatla dikleştirmek mümkündür.
Meme dikleştirme operasyonlarında nelere dikkat etmek gerekir?
Meme dikleştirme ameliyatı isteyen kişinin emzirme dönemini bitirmiş olması, yeni bir hamilelik planlamaması ve ideale yakın kiloda olmasını istiyorum. Bu şekilde elde edilecek sonuçlar uzun süre kalıcı olur ve hastayı mutlu eder. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında eğer hastanın hacim olarak da desteğe ihtiyacı varsa protez ile hacim desteği vermek de mümkündür. Böylece hasta hem sarkıklıktan kurtulur hem de daha dolgun göğüslere kavuşur. ■

Paylaş