Kanseri Yenmiş Kahraman Çocuklarımız Hikayelerini Anlatıyor!

0

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ve Fundación MAPFRE’nin ailelerin çocuklarının hastalığıyla …

daha bilinçli ve bilgili olarak mücadele etmesi ve en doğru bilgilere ulaşabilmesi amacıyla hayata geçirdiği “Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı” portalında eğitim videolarına yeni bir seri eklendi. Kahramanlık Hikayeleri başlıklı seride, kanseri başarıyla yenmiş çocuklar tedavi süreci ve sonrası hakkında merak edilen soruları tüm içtenlikleriyle yanıtlıyor.

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ve Fundación MAPFRE işbirliğinde Mayıs 2016’da hayata geçirilen “Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı” projesi, yeni uygulamalarla aileleri çocukların hastalıklarına karşı bilinçlendirmeye devam ediyor. Portalda yer alan Kanser Türleri, Kanserde Tedavi, Kanserle Yaşamak ve Fiziksel Bakım başlıklı eğitim videoları serisine bir yenisi eklendi. Kahramanlık Hikayeleri adı altında açılan yeni seride, kanser tedavisi görmüş ve hastalığı başarıyla yenmiş çocukların tedavi ve sonrası süreçlerinde yaşadıklarını anlattıkları röportajlar yer alıyor. Hastalıkla mücadele eden çocuklara ilham verecek olan videolar, anne babalar için de önemli tavsiyeler içeriyor.

Kahramanlık Hikayeleri serisinde şu ana kadar iki gencin çocukken yakalandıkları hastalıkta tedavi ve sonrası süreçleriyle ilgili merak edilenleri tüm içtenlikleriyle paylaştıkları videolar yayınlandı. Videolarda hastalığı yenmiş gençlerin tedavi sürecinde ve sonrasında zorlandıkları anlar, ailelerinin tutumu ve iyileştikten sonra hayatlarını nasıl etkilediği gibi soruların cevapları veriliyor. Kahramanlık Hikayeleri ve kansere dair bilgilendirici pek çok eğitim videosunu izlemek için “Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı” portalına üye olmak yeterli.

Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı Nedir?

“Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı” eğitim portalı sayesinde aileler çocuklarının hastalığıyla daha bilinçli ve bilgili olarak mücadele ediyor ve en doğru bilgiler doğru kaynaklardan öğreniliyor. Portalda çocukların hastalıklarının gelişim süreci ve tedavinin aşamaları, çocukta meydana gelen bedensel ve duygusal değişimler ve bunlarla baş etme yöntemleri, travma nedeniyle çocukta oluşabilecek psikolojik tepkiler, hasta çocuk bakımı, beslenme, hijyen, bireysel güçlenme gibi konulardan oluşan eğitim içerikleri yer alıyor. Bu içerikler eğitim videoları, okuma metinleri, röportajlar ve canlı seminerler yoluyla kullanıcılarla buluşuyor. Projenin hedefleri arasında; sağlıklı ve doğru bir şekilde bilgilendirme yaparak çocuğa bakım veren ebeveynlerin tedavi sürecine dair bilgi ve becerilerini geliştirmek, bu yolla kendilerine olan güvenlerini artırmak, çocuğun tedavisine olumlu katkı sağlamak, ailenin tedavi sürecine adaptasyonunu güçlendirmek ve çocuk ile ebeveynlerde oluşması muhtemel psiko-sosyal problemleri önleyebilmek yer alıyor.

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Hakkında:

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu. Vakfın temel amacı; Maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamaktır. Ayrıca kanser ile mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli hedefleri arasında yer alır.

Fundación MAPFRE Hakkında:

1975 yılında kamu menfaatine katkıda bulunmak amacıyla MAPFRE A.Ş. tarafından kurulmuş olan Fundación MAPFRE, kâr amacı gütmeyen bir vakıftır. Vakfın faaliyetleri, beş ayrı Alan altında (Sosyal Aksiyon, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Kültürel Faaliyetler, Sağlık Teşvik ve Kazaları Önleme ve Yol Güvenliği Alanı) yürütülmekte olup, bu kurumlar aracılığıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri desteklenmekte ve geliştirilmektedir. Fundación MAPFRE, MAPFRE Sigorta işbirliğiyle Türkiye’de çok sayıda sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir. MAPFRE Sigorta tarafından ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen ve Vakıf’ın onayı ile çalışmalarına başlanan projelerde, MAPFRE Sigorta, Vakıf’ın uzman ekibi aracılığıyla dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgi, deneyim ve geliştirdiği materyallerden faydalanmakta, bunları Türkçe’ye tercüme ve adapte ederek ülke genelinde dağıtımını sağlamaktadır.

www.fundacionmapfre.org

Aile Evi Hakkında:

2012 Mart ayında düzenlenen kampanyalar ve İstanbul Valiliğinin destekleri ile inşa edilen Aile Evi, ihtiyaç sahibi olan kanserli çocuk ve ailelerine tedavi sırasında hiçbir ücret ödemeksizin konaklama, gıda, temizlik, sosyal alanlar, mutfak, kısmi giyim, eğitim ve psiko-sosyal destek sağlıyor. Aile Evi 2 adet tek kişilik, 12 adet çift kişilik odaları ile 14 odadan oluşuyor. Aile Evi’nde kalan hasta çocuklar için bir oyun odası ve oyun bahçesi bulunuyor. Ayrıca çocukların yaş grupları doğrultusunda oyun odası içerisinde bilgisayar, DVD ve televizyon bulunuyor. Bütün odalarda banyo, buzdolabı, televizyon ve klima olan mekânda, misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, ortak alan bir mutfak ve çamaşırhane de hizmet veriyor.“Aile Evi projesi” ile gıda, giyecek gibi yardımların yanında hem çocuklar hem de ebeveynleri için psikolojik destek hizmeti de verilerek bu zorlu süreçte ailelerin yanında oluyor. “Aile Evi” çalışmalarının en öncelikli hedefi projenin genişletilerek daha çok aileye ulaşılması.

II. Aile Evi’nin de 2019 Ocak ayı itibari ile hizmete başlaması planlanıyor. İstanbul’un Anadolu yakasında, Pendik’te temeli atılan, toplamda 6 kattan oluşacak olan II. Aile Evi’nde 22 ailenin konaklayabileceği 22 oda olacak. Her katta 4 aile odası ve en üst katta da büyük bir oyun odasının yer alacağı II. Aile Evi’nde, çocuklar için atölye alanı, sınıf, bilişim odası ve psikolog odası da bulunacak.

KAÇUV İletişim: 0 212 291 31 10

Share.

Comments are closed.

Göktürk MimarlıkGöktürk DekorasyonGöktürk Mutfak