Evde çalışırken, doğru mobilya seçimi çok önemli

0

Koronavirüs pandemisi sebebiyle, birçok kişi evden çalışma düzenine geçti. “Home Office” çalışmak, iş yerinde çalışmaktan daha rahat görünse de kendine özgü zorlukları da var. Bunların başında ise doğru çalışma ortamını yaratmak geliyor. Hotelya Kurucusu ve Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, evde çalışma alanımızı düzenlerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

Home Office çalışmak iş yerinde çalışmaktan daha rahat olarak görünse de birçok zorluğu bulunuyor. Bu zorluklardan biri de çoğumuzun evinde uygun bir çalışma ortamının bulunmaması. Hotelya Kurucusu ve Yüksek Mimar Zümrüt Doyran’a göre; verimli çalışma ortamının temel taşları olan aydınlatma ve ergonomik mobilyalar gibi unsurlar sağlanarak evde de işyerindeki verimlilikle çalışmak mümkün. İşte bu verimli çalışma ortamına ait tüyolar:

 

Evdeki en uygun alan seçilmeli

Çalışma alanı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri; seçilen mekanın evin normal işleyişinden daha izole bir noktasında olması. Her verimli çalışma ortamının ortak özelliği, kişiyi işe odaklayacak unsurları barındırması ve dikkat dağınıklığına sebep olacak şeylerden uzak olmasıdır. Uzun süreli çalışma saatlerine bağlı meydana gelen pek çok rahatsızlık doğru çalışma alanı ile önlenebilir. 

 

En önemlisi doğru mobilya tercihi

Verimli çalışma ortamı yaratmanın en önemli kıstaslarından biri, uzun süreli çalışmayı destekleyebilecek, doğru ergonomiye sahip ürünler ile çalışmaktır. Çalışma masanızın ve sandalyenizin ölçüsü vücudunuza uygun olmalıdır. Masanızda oturduğunuz zaman kendinizi rahat hissetmelisiniz. Masanız ile aranızda belli bir boşluk olması rahat hareket edebilmeniz açısından önemlidir. Çalışma masanızın ve sandalyenizin yüksekliği ayarlanabiliyorsa kendinize göre en ideal şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Dik durmanızı sağlayan, bel bölgenizi destekleyecek seçimler yapmalısınız. Eğer yeni bir ofis mobilyası alma şansımız yoksa bu kriterlere uygun bir koltuk da kullanabilirsiniz. Ofis mobilyası alırken evinizin genel dekorasyonuna uygun renk ve tarzda seçim yapmanız bütünlük sağlayıcı olacaktır.

Share.

Comments are closed.

Göktürk MimarlıkGöktürk DekorasyonGöktürk Mutfak